Kleopatra’nın mezarını aradılar ve bir geometri mucizesi buldular :Bilim insanları antik mühendisliğe hayret ediyor

Dominik Cumhuriyeti’ndeki Santo Domingo Üniversitesi’nden Kathleen Martinez liderliğindeki kazılar birkaç yıldır devam ediyor ve Kleopatra VII’nin kayıp mezarının ortaya çıkarılmasına yönelik heyecan verici bir arayış tarafından yönlendiriliyor. Kleopatra’nın selefi II. Ptolemy tarafından MÖ 280 civarında kurulan Taposiris Magna’nın, ünlü kraliçeyle yakından ilişkili figürler olan Osiris ve İsis tanrılarına adandığı söyleniyor.

Kadim yeteneklerin yankıları

13 metre derinlikte bulunan keşif, sağlam kumtaşına detaylı bir şekilde oyulmuş bir tüneli temsil ediyor. Tünelin yapımı, Yunanistan’ın Samos Adası’ndaki M.Ö. 6. yüzyıldan kalma bir su kemeri olan Eupalinus Tüneli’ne çarpıcı bir benzerlik taşıması nedeniyle uzmanlar arasında şaşkınlığa neden oldu.

Çoğunlukla eski bir mühendislik harikası olarak tanımlanan Eupalinus Tüneli, onu inşa edenlerin becerisinin ve yaratıcılığının bir kanıtıydı. İki bin yıldan fazla bir süre önce inşa edilmesi, o dönemde mümkün olanın sınırlarını zorladı. Benzer şekilde, Taposiris Magna tüneli, Yunan eşdeğeri ile aynı olmasa da, eski uygarlıkların ileri teknik yeteneklerinin bir kanıtıdır.

Gizemli amaç

Taposiris Magna tünelinin en ilginç yönlerinden biri gizemli amacıdır. Tünelin bazı bölümlerinin su altında olması tünelin varlığına gizemli bir hava katıyor. Kathleen Martinez ve ekibi, keşfin Kleopatra’nın son dinlenme yerinin araştırılmasında çok önemli bir ipucu olabileceğine inanıyor.

Tapınak kompleksi, Kleopatra ve Büyük İskender heykellerinin yanı sıra tanrıça İsis heykelciklerinin yer aldığı madeni paralar da dahil olmak üzere önemli ipuçları ortaya çıkardı. Ayrıca tapınak alanında Greko-Romen mezarların bulunduğu mezar şaftları keşfedildi. Buluntular, Kleopatra ve kocası Mark Antony’nin yakınlardaki benzer mezarlara gömülmüş olabileceği ihtimalini artırıyor.

Keşiflerin bir sonraki aşaması yakındaki Akdeniz’e kadar uzanacak. Yüzyıllar boyunca yaşanan depremler ve doğal afetler, tapınağın bazı bölümlerinin sular altında kalmasına neden oldu ve arama çalışmaları daha da karmaşık hale geldi. Kazılar ayrıca Mariout Gölü’nden Akdeniz’e uzanan bir tünel ağını da ortaya çıkardı ve bu da kayıp şehri çevreleyen entrikayı artırdı.

Kleopatra ve Mark Antony’nin mezarları sonunda keşfedilip keşfedilmemesine bakılmaksızın, Taposiris Magna’daki kapsamlı kazılar, esrarengiz antik kentin daha fazla sırrını ortaya çıkarmayı vaat ediyor. Tünelde çömlek ve dikdörtgen kireç taşı bloğu gibi değerli eserler zaten bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x