İşte Bu Yüzden İnternet Alışverişlerinizi Banka Kartıyla Değil Kredi Kartıyla Yapmalısınız…

Debit kart olarak da bilinen banka kartları, herhangi bir kredili ürün kullanımının dışında, yalnızca hesabınıza attığınız mevduatı harcamanızı olanak sağlayan özellikleri ile biliniyor.

Kredi kartları ise, banka tarafından size harcamanız için sunulan ‘kredi’ imkanlarını prensip edinmekte. Bir başka deyişle, banka kartı ile harcama yaparken kendi paranızı, kredi kartı ile harcama yaparken ise bankanın parasını harcamış oluyorsunuz.

Peki online alışverişlerde banka kartını mı yoksa kredi kartını mı kullanmak gerekiyor? Bu sorunun cevabı, tartışmasız şekilde kredi kartından geçmekte. Çünkü kredi kartları, prensip olarak ‘1 aylık kredi’ ilkesiyle hareket ettiğinden, zamanında yapılan ödeme için herhangi bir faiz vermezseniz, buna karşın alışverişiniz bankanın güvencesi altında yapılır.

İŞTE BU YÜZDEN BANKA KARTI YERİNE KREDİ KARTI KULLANMALISINIZ!

Banka kartı ile yapılan bir alışverişte, satıcı tarafın sizi dolandırması, ürünü yollamaması ya da hatalı/ayıplı mal göndererek, ürün teslimini kabul etmemesi durumlarında bankanızdan iade alma şansınız yoktur. Banka, kendi paranız ile alışveriş yaptığınızı iddia ederek olayı satıcı ve alıcı arasındaki ilişkiye indirgemeyi tercih etmekte.

Buna karşın yasa gereği kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, karşı tarafın dolandırıcı çıkması, hatalı ürün kullanması ve iade ya da değişim kabul etmemesi durumlarında, alışveriş için ödenen para eksiksiz olarak bankadan geri alınabiliyor.

KENDİNİZİ GARANTİYE ALMAK İÇİN KREDİ KARTINI TERCİH EDİN

Ödeme yönteminin banka kartı olduğu durumlarda, satıcının iflas etmesi halinde müşteri tarafından yapılacak hiçbir durum yoktur. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde ise, ürününüzü eksik göndermez ya da farklı bir ürün gönderirse, doğrudan bankaya başvuru hakkınız bulunuyor.

Bankaya giderek bir form doldurulurken, ürünün ödemesini yaptığınıza dair dekontları eklemeniz iade işlemleri için yeterli olmakta. Banka paranızı iade etmezse, zararınızdan yasa gereği banka da sorumlu tutulacak ve paranın tamamını size iade etmek zorunda kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x